Vize İşlemleri

Vize İşlemleri

Yıllardır Türkiye’de, Bulgaristan’a gitmek ve iş yapmak isteyenlere profesyonel vize ve gerekli olan diğer danışmanlık hizmetlerini vermekteyiz. Amacımız müşterilirimize gerekli kalitede ve hızda hizmet sunmak olduğundan, kadromuzu da bu doğrultuda her iki ülkeyi iyi tanıyan kişilerden oluşturmuş bulunmaktayız.

Ayrıca vize işlemlerinizden sonra da karşılaşılabilecek sorunları göz önünde bulundurarak, Bulgaristanın bir çok bölgesinde özenle seçtiğimiz avukat, muhasebeci ve danışmanlarla işlerinizi daha verimli gerçekleştirmenizi sağlamkatayız.

Vize, bir devletin ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesine girebileceğini gösteren bir kayıttır.

Vize nereden alınır ?
Vizeler, seyahat edilecek ülkenin
1 - büyükelçiliğinin konsolosluk bölümünden;
2 - baskonsolosluğundan veya
3 - konsolosluğundan alınır.

Kimlere vize verilmez?
Bir ülkeye hangi yabancının girebileceğine karar vermek, uluslararası hukuka göre, o devletin egemenlik yetkilerindendir bu husus, tartışılmaz temel bir kuraldır devletler ülkelerine hangi yabancıların girebileceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirlerler her devletin ülkesine girmeleri yasaklı/sakıncalı yabancılar listesi vardır ayrıca, yasaklılar listesinde bulunmayan bir yabancıya, ekonomik olarak yük olabileceği, kamu düzenini bozabileceği ve kamu sağlığına risk oluşturabileceği gerekçeleriyle vize verilmemesi mümkündür.

Bir ülkenin vize başvurumu reddetmeye hakkı var mıdır?
Uluslararası hukukta devletlerin ulusal egemenlik yetkileri esastır bu egemenliklerini sınırları içerisinde çıkardıkları yasalar ile diledikleri gibi kullanırlar ulusal egemenlik yetkileri arasında ülkelerine hangi yabancıların hangi kosullarla girebileceklerini belirlemek de vardır vize bu amaca hizmet etmektedir devletin bu yetkisi uluslararası hukuk bakımından tartışılmazdır devletler egemenlik yetkilerini kendi iradeleriyle sınırlayabilirler.

Başvurum reddedilirse, nasıl itiraz edebilirim?
Vize başvurunuzun reddi halinde, itiraz için yargı yolunun açık olduğu ülkeler sayıca fazla değildir ayrıca, genelde uzun zaman alan mahkeme süreci sonunda mahkemenin devlet aleyhine sonuçlanma olasılığı çok zayıftır diğer önemli bir husus, bir devletin yasaları yargı yolunu vize müracaatçısının itirazı için açık tutuyorsa, bu davaya o devletin mahkemeleri bakacaktır dolayısıyla, o ülkenin bir avukatını tutmanız gerekmektedir.

Vize başvurum reddedilirse, tekrar başvurabilir miyim?
Genelde ilgili ülkeler başvuru sayısına sınırlama koymamaktadırlar ancak, kosullarınızda (ekonomik durumunuzun iyilesmesi, seyahat nedeninizin farklı olması gibi) bir değisiklik yok ise, ikinci başvuru zaman kaybına yol açacaktır.

Vize ihlali nedir?
Vize ihlali, aldığınız vizenin üzerinde belirtilen süreden daha fazla vizeyi veren ülkede kalmanız veya vizeyi veriliş amacı dısında kullanmanızdır örneğin; bir öğrenci vizesi ile çalısmak veya, turist vizesi ile öğrenim görmek vize ihlalidir.

Vize ihlali yaparsam, sonuçları ne olur?
Ziyaret ettiğiniz ülkeden sınır dışı edilirsiniz hakkınızda ülkeye sürekli veya geçici giriş yasağı konulabilir ve/veya para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Pasaportumun geçerlilik süresi ne kadar olabilir?
isteğinize bağlıdır 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl, 5 yıl sürelerden şartlarınıza uygun olanı seçebilirsiniz 6 aydan kısa süreli pasaport verilmemektedir.

Bulgaristan vize talep formu Bulgar vize talep formu